Marsz Różowej Wstążki

Październik jak powszechnie wiadomo jest miesiącem walki z rakiem, więc my jako Ambasadorki Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, już po raz drugi rączo włączyłyśmy się do przygotowania Marszu Różowej Wstążki.
Zarówno marsz jak i cała zabawa z nim związana jest po to, żeby zwrócić uwagę kobietom w każdym wieku, aby badały się regularnie. Wiadomo przecież, że w porę wykryta choroba nowotworowa jest uleczalna.
Organizatorem Marszu jest oczywiście Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne z jego przedstawicielką Alicją Pelkowską, ale lwią część pracy wykonuje nasz Klub. Bardzo intensywnie na rzecz organizowania marszu pracuje także pani Joanna Sawicka, a Stowarzyszenie Amazonek dołącza się do samego maszerowania.
Jak było w tym roku? Fantastycznie!!!

W sobotę 10 października 2015 r. marsz prowadziła orkiestra dziewczęca, za nią jechała w kabriolecie "Twarz marszu" - śliczna prezenterka TVP Szczecin Basia Jesiołkiewicz, a za nimi szedł różowy pochód pań w każdym wieku. Marsz prowadził i o wszystkim informował dziennikarz TVP Szczecin Jarosław Marendziak.
Wiele kobiet przygotowało na ten dzień specjalne stroje (oczywiście różowe), z których najładniejsze zostały nagrodzone atrakcyjnymi prezentami np. bardzo różowymi parasolkami.
Nasz Klub sprezentował każdej uczestniczce Marszu różowy daszek, a także na koniec imprezy poczęstunek bardzo różowym tortem. Tu przy okazji wspomnę, że tortem częstował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz .
Wśród uczestniczek Marszu przeprowadzono też losowanie nagród za samo w nim uczestnictwo. Panie były zachwycone, ponieważ dostały atrakcyjne prezenty. Wszystkie dzieci, które przyszły ze swoimi mamami lub babciami, też dostały prezenty.
W miejscu zakończenia Marszu, czyli na dziedzińcu szczecińskiego Zamku, były liczne stoiska przy których można było dowiedzieć się wszystkiego o samobadaniu piersi, o profilaktyce, o diecie przy nowotworach, a także o predyspozycjach do dziedziczenia chorób nowotworowych. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wspierania Rodzin z Predyspozycjami do Nowotworów Dziedzicznych udzielało informacji na temat badań genetycznych oraz porad z zakresu profilaktyki żywienia w diecie antynowotworowej. Studenci z Koła Naukowego ZUT przygotowali ciekawe materiały informacyjne dotyczące diet i zdrowego trybu życia.
Na dziedzińcu stał także mammobus, gdzie każda z przybyłych kobiet mogła wykonać badania.
W tym roku odniesiono sukces - badaniom poddało się aż 59 osób.

I o to właśnie w tym Różowym Marszu chodziło - badajmy się i dbajmy o swoje zdrowie.

Ewa Fundament-Karśnicka