Jesteś dla nas ważny!

LC Szczecin Jantar wychodząc naprzeciw nowatorskim metodom pomocy dla dzieci z dysfunkcjami społecznymi, nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Po to Jestem, które zajmuje się dogoterapią i sfinansował panel zajęć dla Przyjaciół z Polic.
Właśnie minął półmetek warsztatów dogoterapii z Mieszkańcami Domu Dziecka w Policach. Przedstawiamy dotychczasowe efekty i etapy tego innowacyjnego przedsięwzięcia.
Pierwsze zajęcia poświęcone zostały na ustalenie reguł pracy, utworzenie regulaminu, który został przyjęty i podpisany przez wszystkich uczestników. Regulamin stanowi bazę projektu, gdyż zawsze można odwołać się do niego.
Ułożenie relacji w grupie dzieci jest niezwykle trudne - wiele czynników wpływa na ich zachowanie, na emocje danego dnia. Stad tak ważne, aby być przygotowanym na trudności w relacjach, aby pełnym empatii reagować na te zmiany. Trenerzy z fundacji to prawdziwi profesjonaliści i doskonale poradzili sobie ze współpracą z naszymi Przyjaciółmi z Polic. Odpowiedzialność, jaka ciąży na trenerach jest gigantyczna - tutaj chodzi o emocje i uczucia dzieci, u których system wartości jest zwykle zaburzony. Stad tak wielki nacisk kładziony jest na utrzymania dobrych relacji.
Oczywiście nie obyło się bez trudności; np. rozstrzał wiekowy Dzieci, czy konflikty pomiędzy członkami grupy stanowiły duże wyzwanie, z którym nasi Trenerzy poradzili sobie znakomicie.
Każdy sygnał wycofania i obojętności ze strony Milusińskich, sytuacje prowokujące zatarg - wszystkie te zachowania ze szczególnym zrozumieniem przepracowywane są z Terapeutami i zwierzakami, które tutaj odgrywają kluczową rolę!
W takich sytuacjach zawsze wysyłany był wyraźny sygnał "Jesteś dla nas ważny, jesteś ważnym członkiem grupy, przed Tobą odpowiedzialne zadanie, musisz być przygotowany, co możemy zrobić, żebyś był z nami?"
Udało nam się poradzić z tymi komplikacjami! Udało się tak znakomicie, iż poranne wstawanie i podroż komunikacją w złą pogodę nie straszne są dla dzieci - na każdych zajęciach jest 100% frekwencja!
Na kilku zajęciach z wyszkolonym psem dzieci nauczyły się podstaw szkolenia i zasad pracy. Następnie przyszedł czas na zajęcia z Clohe - potencjalną  przewodniczką, bardzo temperamentną. Nasi Milusińscy "wcielili" się w rolę trenerów psa przewodnika. I wyszło znakomicie! Trenerzy wspominali, ze piesek Clohe, odrobinę ich rozczarowała- że kontakt i współpraca z dziećmi tak płynnie przebiegała.
Ostatnie warsztaty ze szczeniętami zrealizowane zostały na Jasnych Błoniach w Szczecinie.
Praca w trudnych warunkach na mrozie, w tym na lodzie i śniegu. Praca ze zwierzakami wśród obcych przypadkowych ludzi - wśród tzw. "rozpraszaczy". Wszystkie te elementy ćwiczyły skupianie uwagi na przewodniku i utrudniały dzieciom prace ze zwierzakami. Niemniej poradziły sobie znakomicie.
Nasi Trenerzy byli zachwyceni efektami tego doświadczenia, zaś nasi Milusińscy bardzo dumni z zaufania jakim zostali obdarzeni!
My zaś dostałyśmy skrzydeł dla naszego projektu i utwierdziłyśmy się w przekonaniu, że warto być otwartym na pomysły i warto poszukiwać nowych dróg, warto, bo czyni to wiele dobra! 

Justyna Krochmal-Kluczyńska
Prezydent LC Szczecin Jantar
kadencji 2016/2017