Pomoc dla Ukrainy – projekty w Szczecinie

Nasz Klub jest jednym z kilkudziesięciu tysięcy Klubów Lions, działających na każdym kontynencie. Wojna w Ukrainie spowodowała, że odczułyśmy bardzo mocno więzi jakie łączą Lionów z całego świata. Pomoc od Lionów z różnych stron pomaga nam wspierać lokalnie, w Szczecinie, ludzi, którzy uciekli przez wojennym koszmarem i którzy potrzebują najbardziej podstawowego wsparcia.

Dzięki grantom, które Okręg 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions pozyskał z LCIF - Lions Clubs International Foundation, mogłyśmy zrealizować dwa projekty pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Pierwszy przeprowadziłyśmy wspólnie z Cerkwią w Szczecinie @cerkiew.szczecin. Zakupione zostały zapasy żywności, kasza, mąka, mleko, warzywa, które były przekazywane potrzebującym w punkcie prowadzonym przy Cerkwi. Kolejka każdego dnia kiedy punkt jest otwarty jest niemała, więc zapasy kurczą się szybko i pomoc z LCIF pojawiła się w bardzo dobrym momencie, była naprawdę bardzo potrzebna.

Drugi projekt wspierający naszych przyjaciół z Ukrainy w postaci zakupu pakietów żywnościowych oraz pakietów higienicznych dla około 1000 rodzin, objętych opieką w Szczecinie, również z grantu z LCIF, nasz Klub zrealizował przy współpracy ze Stowarzyszeniem @Mi-Gracja ze Szczecina.

Kolejne działania wspierające dzieci z Ukrainy uciekające przed wojną udało nam się przeprowadzić dzięki dotacji od Lionów z Danii.

Od 09.03.2022 w Moryniu w woj. zachodniopomorskim w ośrodku prowadzonym przez Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju Collegium (www.collegium.pl) znalazła schronienie grupa ponad 100 dzieci z domu dziecka z Guliaypola koło Zaporoża w Ukrainie oraz ich opiekunowie. Dzięki wsparciu finansowemu Lionów z Danii nasz Klub zorganizował dla dzieci z Guliaypola najpotrzebniejsze meble, łóżka, materace, pościel oraz wyposażenie sal, w których mogły się odbywać zajęcia edukacyjne i terapeutyczne.

Ruch Lions obejmuje cały świat, dzięki czemu możemy wspólnie reagować w trudnych, krytycznych sytuacjach i realizować skutecznie nasze motto - We serve.

Ewa Fundament-Karśnicka