STETTIN / SZCZECIN – POGRANICZE KULTURY

Kochamy nasze Miasto, dlatego postanowiłyśmy podjąć kolejne wyzwanie i tym razem nasze Stowarzyszenie Lions Club Szczecin Jantar organizuje „Polsko-niemiecki transgraniczny projekt pn. "Stettin/Szczecin – pogranicze kultury”. Projekt jest skierowany do seniorów i ma charakter kulturalno-edukacyjno-artystycznego wydarzenia. Realizujemy ten pomysł we współpracy z Euroregionem Pomerania i dzięki uzyskanemu właśnie dofinansowaniu eurodotacją z programu Interreg VA.
Nasz Projekt pokaże polskie i niemieckie historyczne oblicze Szczecina, przez pryzmat kultury, sztuki, architektury, adaptacji zachowanych niemieckich budynków na rzecz kultury, tj. muzeów, galerii sztuki. Chcemy opowiedzieć o tym jak niemiecka przeszłość poprzez architekturę, sztukę, wydarzenia kulturalne rezonuje w naszej polskiej teraźniejszości. Opowiemy o zabytkowych budowlach, ich niemieckiej historii, we współczesnym Szczecinie pełniących rolę instytucji kultury związanych ze sztuką: Muzeum Narodowym, Willi Lentza, Muzeum Techniki, galerii sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki. Po ich wnętrzach oprowadzą kuratorzy i kustosze, opowiadając o odbudowie i rewitalizacji budynków oraz pokazując aktualnie prezentowane wystawy. Projekt zwieńczy prezentacja szczecińskiej Katedry wraz z koncertem-pokazem organowym.
Wydarzenie będzie realizowane on-line w styczniu i w lutym 2022 roku. Przez 5 dni pokażemy 5 filmów, ok. 40-45 min., każdy poprzedzony ok. 10-minutowym wstępem Piotra Ostrowskiego, znanego szczecińskiego przewodnika, który opowie o prezentowanym budynku i instytucji kultury. A po każdej projekcji odbędzie się moderowana dyskusja z udziałem polskich i niemieckich uczestników, kuratorów prezentowanych wystaw, dyrektorów przedstawianych instytucji, miejskiego konserwatora zabytków.
Terminy projekcji online oraz szczegółowy program każdej projekcji przedstawimy na początku stycznia 2022 roku.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Pelagia Żejmo

grudzień '2021