Murale pełne słońca na Strzałowskiej w szpitalu onkologicznym

Lions Club Szczecin Jantar przeznacza pieniądze uzyskane z listopadowego Balu Dobroczynnego oraz z marcowego Dnia Kobiet na różne cele. Przeważnie dla dzieci i kobiet chorych lub poszkodowanych przez los.
Suma uzyskana podczas tegorocznego Dnia Kobiet przeznaczona została na rzecz Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Wszak to dzień pod hasłem „KOBIETY- KOBIETOM”.
Na co konkretnie? Pomysłów było wiele, ale jeden szczególnie przemówił do naszej wyobraźni. MURAL w szpitalnym otoczeniu! I stało się - powstał mural pełen słońca i kolorów. Zanim jednak napiszę o naszym muralu, krótko opowiem historię tego rodzaju sztuki.
Pierwsze murale, czyli kolorowe obrazy na ścianach budynków użyteczności publicznej, powstały w Ameryce Łacińskiej, a przede wszystkim w Meksyku.
Niosły one przesłanie społeczne, bo jak lepiej trafić do niepiśmiennej części społeczeństwa niż przez obraz. Obraz duży i widoczny. I tak się zaczęło wynoszenie sztuki na ulicę. Zwyczaj malowania na murach przeniósł się potem do Ameryki Północnej, do Detroit, gdzie na wielkich fabrykach powstawały obrazy pracujących robotników.
A potem tę sztukę umiejętnie wykorzystał reżim totalitarny, także w Polsce. Murale były bowiem doskonałym narzędziem propagandy. Tę szansę wypatrzyła też reklama.

Na szczęście teraz murale służą głównie do ozdabiania budynków i to nie tylko użyteczności publicznej.
My także postanowiłyśmy zaistnieć w przestrzeni publicznej, w szczytnym celu. Nasz Klub postanowił ozdobić murki na terenie Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, którego jesteśmy Ambasadorkami.
Pędzlem szczecińskiego artysty Macieja Wierzbickiego powstały malunki barwne, ekspresyjne i łagodzące krajobraz. Kolorowe kwiaty, które teraz zdobią murki na pewno poprawią chociaż odrobinę nastrój pacjentów.

Małe, a cieszy oko!

Ewa Fundament Karśnicka