LIONS CLUB SZCZECIN JANTAR
To co robimy, stanowi o nas ” - Arystoteles
Nic więc dziwnego, że już od 1918 roku na całym świecie działają Kluby Lions, zrzeszające ludzi, którzy chcą pomagać innym, ale też chcą zostawić na ziemi jakiś ślad po sobie. BoCnotę widać wyraźniej w czynach, niż w ich braku  - co także powiedział Arystoteles.
Pomysł na powstanie w Szczecinie żeńskiego Klubu Lions zrodził się w 1997 roku...
 od 2006r. Współpracujemy
z LC Berlin Pariser Platz 
PREZYDENT
KLUBU

w kadencji 2021/2022


Pelagia Żejmo  

 

Murale pełne słońca na Strzałowskiej w szpitalu onkologicznym

Lions Club Szczecin Jantar przeznacza pieniądze uzyskane z listopadowego Balu Dobroczynnego oraz z marcowego Dnia Kobiet na różne cele. Przeważnie dla dzieci i kobiet chorych lub poszkodowanych przez los.
Suma uzyskana podczas tegorocznego Dnia Kobiet przeznaczona została na rzecz Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Wszak to dzień pod hasłem „KOBIETY- KOBIETOM”.
Na co konkretnie? Pomysłów było wiele, ale jeden szczególnie przemówił do naszej wyobraźni. MURAL w szpitalnym otoczeniu! I stało się - powstał mural pełen słońca i kolorów. Zanim jednak napiszę o naszym muralu, krótko opowiem historię tego rodzaju sztuki.
Pierwsze murale, czyli kolorowe obrazy na ścianach budynków użyteczności publicznej, powstały w Ameryce Łacińskiej, a przede wszystkim w Meksyku.
Niosły one przesłanie społeczne, bo jak lepiej trafić do niepiśmiennej części społeczeństwa niż przez obraz. Obraz duży i widoczny. I tak się zaczęło wynoszenie sztuki na ulicę. Zwyczaj malowania na murach przeniósł się potem do Ameryki Północnej, do Detroit, gdzie na wielkich fabrykach powstawały obrazy pracujących robotników.
A potem tę sztukę umiejętnie wykorzystał reżim totalitarny, także w Polsce. Murale były bowiem doskonałym narzędziem propagandy. Tę szansę wypatrzyła też reklama.

Na szczęście teraz murale służą głównie do ozdabiania budynków i to nie tylko użyteczności publicznej.
My także postanowiłyśmy zaistnieć w przestrzeni publicznej, w szczytnym celu. Nasz Klub postanowił ozdobić murki na terenie Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, którego jesteśmy Ambasadorkami.
Pędzlem szczecińskiego artysty Macieja Wierzbickiego powstały malunki barwne, ekspresyjne i łagodzące krajobraz. Kolorowe kwiaty, które teraz zdobią murki na pewno poprawią chociaż odrobinę nastrój pacjentów.

Małe, a cieszy oko!

Ewa Fundament Karśnicka
LC Szczecin Jantar
zdjęcia: zbiory własne