LIONS CLUB SZCZECIN JANTAR
To co robimy, stanowi o nas ” - Arystoteles
Nic więc dziwnego, że już od 1918 roku na całym świecie działają Kluby Lions, zrzeszające ludzi, którzy chcą pomagać innym, ale też chcą zostawić na ziemi jakiś ślad po sobie. BoCnotę widać wyraźniej w czynach, niż w ich braku  - co także powiedział Arystoteles.
Pomysł na powstanie w Szczecinie żeńskiego Klubu Lions zrodził się w 1997 roku...
 od 2006r. Współpracujemy
z LC Berlin Pariser Platz 
PREZYDENT
KLUBU

w kadencji 2023/2024


Barbara Marciniak-Marecka  

ŻYĆ TO ZNACZY WALCZYĆ – Seneka

Koniec 2019 i początek 2020 roku był walką całego świata z covidem. Był walką o życie i przetrwanie w zdrowiu w odosobnieniu, zachowanie rozsądku a także o pieniądze.

Dotknęło to wszystkich, a więc także i nas – kobiety z Lions Club Szczeci Jantar.

Nie mogłyśmy się spotykać, nie mogłyśmy też organizować imprez charytatywnych. Ostatnie nasze spotkanie w czasie prezydentury Krysi Araszkiewicz, to była wigilia w grudniu 2019 roku. A potem spotkanie Świąteczne w plenerze przy ognisku. Wiosną nie mogłyśmy już zorganizować Dnia Kobiet. Dzięki tej imprezie organizowanej rokrocznie od początku naszej działalności, zdobywałyśmy pieniądze dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. 

Spotkanie wigilijne w Willi West Ende w Szczecinie (siedzibie Jantarek) - grudzień 2019 r.

A jednak my – co tu ukrywać dzielne i pomysłowe dziewczyny - widywałyśmy się jak zawsze ,raz w tygodniu  tyle że na ekranie komputera. Widziałyśmy się, rozmawiałyśmy i planowałyśmy działalność po……

Spotkania on-line - 2020 r.

Wiosna 2020 nie była nam przychylna, pandemia ograniczyła znacznie możliwości działania. Znowu musiałyśmy walczyć, tym razem z ludźmi lekceważącymi przepisy anty covidowe, czyli walczyć o swoje zdrowie.

I czekałyśmy z nadzieją, że pandemia się skończy.

Spotkanie w ogrodzie u Agnieszki Jaworowskiej - czerwiec 2020 r.

To że się nie spotykałyśmy, nie znaczy jednak, że jak zwykle nie działałyśmy charytatywnie. 

Jednym z projektów był pomysł zdobycia laptopów i komputerów dla dzieci przebywających przez długi czas w szpitalu. W Szczecinie powstała Szkoła Szpitalna dla oddziału Onkologicznego i Hematologicznego, a my postanowiłyśmy pomóc w zdalnej nauce. Zdobyłyśmy 3 laptopy i 3 komputery stacjonarne, rutery, 3 laptopy we współpracy z LC Szczecin Magnolia, a także zadziałałyśmy w Urzędzie Miasta z którego przekazano 5 laptopów. Ta akcja nie wymagała nakładów finansowych, ale następne już tak. Na szczęście Bal Bursztynowy 2019  był na tyle owocny, że zostało nam trochę pieniędzy na różne działania. Stworzyłyśmy książeczkę uświadamiającą dzieci co to jest cukrzyca i skąd się bierze. Rozprowadziłyśmy ją we wszystkich szkołach podstawowych w Szczecinie.. Przez cały czas zbierałyśmy /i czynimy to nadal/ odzież, bieliznę i buty dla Stowarzyszenia Feniks które prowadzi schronisko dla bezdomnych. Wyposażyłyśmy świetlicę na oddziale Okulistyki Dziecięcej i nie zapomniałyśmy o pomocy zwierzętom. Kupiłyśmy ogromne ilości karmy dla psów i kotów przebywających w szczecińskim Towarzystwie Opieki Zwierząt.

W lecie 2020 przyszła wolność od wirusowych obostrzeń i udało nam się spotkać u Doroty Jasiny, która zorganizowała u siebie w domu przekazanie władzy. Krysia Araszkiewicz przekazała berło pani domu, czyli Dorocie. W tym uroczystym dniu przyjęłyśmy do Klubu dwie nowe Jantarki: Klaudię Kacprzyk-Dymek i Agnieszkę Jaworowską.

Przekazanie władzy: Krysia Araszkiewicz przekazała prezydenturę Dorocie Jasinie - wrzesień '2020 r.

To lato nie obfitowało w spektakularne wydarzenia, ale mogłyśmy się już spotykać w realu. Widywałyśmy się głównie w kawiarniach ale też i w ogrodach u niektórych z nas. Zorganizowałyśmy wyjazd do Hortulusa pod Koszalinem, gdzie spędziłyśmy cały dzień w najpiękniejszych prywatnych ogrodach w Polsce , a w czerwcu noc Świętojańską czyli puszczanie wianków na wodę Odry .To były przyjemne chwile które łączą i utrwalają naszą wieloletnią przyjaźń.
Latem, wszystkie żądne wolności, rozjechałyśmy się po Polsce i świecie, co nie przerwało naszej walki o pomoc potrzebującym. Walczyłyśmy o powstanie projektu „Nasze dzieci nie mogą być głodne” . Ten projekt to wyposażenie świetlic środowiskowych w gminie Maszewo, jednej z najbiedniejszych w województwie zachodniopomorskim. Są to placówki wsparcia dziennego, które dają dzieciom na wsiach opiekę, ciepły posiłek i pomoc w odrabianiu lekcji. Postanowiłyśmy wyposażyć kuchnie w takich świetlicach i mamy nadzieję, że uda się zebrać pieniądze na ten szlachetny cel.

Przedświateczne spotkanie w plenerze przy ognisku (ze względu na pandemię) - grudzień 2020 r.

Przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowałyśmy aukcję na Allegro, z której pieniądze przeznaczymy właśnie na wyposażanie świetlic gminnych.
Zimą wirus nadal nas nie opuszczał, więc my powalczyłyśmy o spotkanie nie tylko wirtualne. Zorganizowałyśmy sobie spotkanie świąteczne przy ognisku.
Wiosna upłynęła nam na walce o jak najszybsze szczepienie siebie i naszych bliskich. Nadal widywałyśmy się online, ale powoli wracała normalność.

Wyjazd do Hortulusa, czyli ogrodów pod Koszalinem - maj 2021 r.

W czerwcu jak zawsze nastąpiło przekazanie władzy, które tym razem odbyło się w naszej siedzibie czyli Willi West Ende. Dorota Jasina przekazała władzę Pelagii Żejmo. Na tym spotkaniu odbył się pokaz filmiku o naszym Klubie. Udało mi się bez kosztów zmontować 5 minutowy film, w którym pokazana jest w dużym skrócie nasza działalność.
Przystąpiłyśmy więc, pełne nadziei, że to koniec walki z wirusem, do planowania Balu w lutym 2022 roku i Dnia Kobiet w marcu 2022 roku.
I hurra !!! Mamy już dopięty scenariusz Balu z udziałem znakomitych artystów i prowadzących. Mamy także plan na zorganizowanie Dnia Kobiet, który może tym razem się odbędzie.
I oczywiście mamy nadzieję, że uda nam się i dzięki zgromadzonym funduszom z tych imprez, ludzie dotknięci covidem, wrócą do pełni zdrowia, a my pozostawimy coś trwałego po sobie.

Przekazanie władzy - czerwiec 2021 r.

„Tylko szlachetne czyny są trwałe" powiedział Sofokles.

Ewa Fundament-Karśnicka
Past Prezydent LC Szczecin Jantar